SEO Nedir?

04-11-2022 02:02

SEO Nedir?

 

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, web sitesinin trafiğini ve değerini artırarak arama motorunda üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Bu da web sitelerinin arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmesi ile mümkün olur. Kapsamlı bir SEO çalışması tüm bu arama motoru kriterlerini, sitenin genel görünümü ve içeriği dikkate alınarak yapılır.

 

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

 

Pek çok şirket, e-ticaret firması, blog veya web site sahibi SEO çalışmaları için profesyonel olarak bu hizmeti almaktadır. Eğer bir ürün veya hizmeti pazarlıyorsanız SEO, web siteniz için olmazsa olmaz bir hizmettir. Verimli bir SEO çalışması ile pazarladığınız ürün veya hizmeti potansiyel müşterisine daha hızlı ve daha verimli bir şekilde kazandırabilirsiniz. Bununla birlikte pazarlama faaliyeti içermeyen bir web sitesine sahip olsanız bile şirketinizin tanınırlığını ve marka değerini profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti ile artırabilir ya da sitenizin trafik oranlarında artış yakalayabilirsiniz.

 

SEO Fiyatları Ne Kadar?

 

SEO çalışmaları geniş çaplı çalışmalardan oluşmaktadır. Markaların bilinirliği, web sitenizin trafik akışının artmasını sağlamaya yönelik bu çalışmaları Tox Media olarak size sunmaktayız. SEO Fiyatları yapılan çalışmaların kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 

SEO’da Neler Yapıyoruz?

 

SEO alanında; Site İçi (on page) SEO, Site Dışı (off page) SEO ve ayrıca SEO Kapsamında; Kurumsal SEO ve E-Ticaret SEO olarak çalışmalar yürütmekteyiz.

 

Site İçi SEO

 

Web sitenizin tasarım ve yazılım yanında sahip olduğu içerikler üzerinde yapılan çalışmalara Site İçi SEO denir.

Web sitesinin kurulumunda kullanılan alt yapı sisteminden, sayfalarda yer alan metin, görsel ve sistem üzerindeki eklentilere kadar pek çok farklı unsuru ele almaktadır. Bu analizlerin ardından ise; web sitesinin arama motorları açısından değerinin ölçülmesi gerçekleştirilir, site haritası oluşturulur, anahtar kelimeler belirlenir ve metin ve görsellerin SEO uyumlulukları gözden geçirilir. Tüm bu teknik SEO maddeleri, sitenize yapılacak olan SEO çalışmasını belirler. İçeriklerin SEO Alanında uzman metin yazarları tarafından hazırlanması, SEO için sıralanan teknik maddeler oluşturulması, doğru zamanda doğru platformlarda paylaşılması da en az SEO analizleri kadar önem taşır. Nitelikli ve SEO uyumlu içerikler sayesinde sahip olduğunuz ürün ve hizmetleri profesyonel biçimde ama kullanıcı odaklı olarak anlatma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Site Dışı SEO

 

Site dışından gelen linkler ve görsel materyaller, haber siteleri, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklardan siteye trafik akışı sağlayarak sitenizin tanınması ve kalitesinin artırılması için yapılan bir çalışmalara Site Dışı SEO denir.

Site Dışı SEO konusunda en verimli etki ve tanıtım çalışmaları olarak da tanımlanan Backlink, yani referans alma sistemidir. Site dışı SEO çalışmaları kapsamında web sitenize referanslar satın alabilirsiniz. Ancak, bunun için satın alma işlemini gerçekleştireceğiniz web sitesinin analizlerinin iyi yapılıp, doğrudan sektörünüz ile ilişkili, nitelikli ve yoğun trafiğe sahip sayfalar tercih etmelisiniz. Bu işlem için yapılması gereken tüm çalışmalar SEO standartları içinde gerçekleşmeli, tekrar eden sayfalar, anlam bütünlüğü olmayan paylaşımlarla yapılmamalıdır.

 

SEO Hedef Kitle

 

Hedef Kitlenin Belirlenmesi 

 

 • Anahtar Kelime Analizi 

Sektöre göre uygun anahtar kelime analizi ve hedef kitleye uygun aranma hacmi için uyumlu kelimelere odaklanılarak yapılır. Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda site içerikleri optimize edilir, URL yapıları güncellenir.

 

 • Rakip Analizi

Sektördeki rakiplerinizi inceleyerek, belli bir dönem içerisinde organik trafiğinizde büyüme, organik trafiğin ciroya olumlu yansıması ve doğru anahtar kelimelerde arama sonuçlarındaki görünürlük hedeflenir.

 

 • Sektörel Analiz

Rakip analizi doğrultusunda sektörün rekabet oranı incelenir ve hedefler bu doğrultuda belirlenir.

 

Kullanıcı Kazanımı

 

 • İçerik Optimizasyonu

Hedef kitleniz için uygun ve aranma hacimleri yüksek anahtar kelimeleri içeren ziyaretçi dostu içerikler SEO için uygun içerik olarak tanımlanabilir. Web sitesi içerikleri bu şekilde doğru orantıda incelenir.

 

 • Mobil Uyumluluk

Mobil uyumlu web siteleri, mobil uyumlu olmayan web sitelerine oranla daha üst sıralarda yer almaktadır. Bu doğrultuda web siteleri mobil uyumlu olacak şekilde düzenlenir.

 

 • Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi esas alınacak şekilde site içi etkileşim kontrolleri sağlanır.

 

SEO Ölçümleme

 

Ölçümleme

 

 • Düzenli Kontroller

Yapılan düzenlemelerin yazılımsal bir sorun ya da güncelleme ile bozulması mümkündür. Bu yüzden proje düzenli aralıklarla sürekli kontrol edilir.

 

 • Veri Kontrolleri

Açılış sayfaları, en çok ziyaret alan sayfalar, organik trafik artışları, yeni kullanıcı artış oranları gibi veriler aylık, yıllık gibi periyotlar için incelenirken; aylık ya da sezonluk karşılaştırmalı olarak da incelenir ve düzenli raporlama hazırlanır.

 

 • Kullanıcı Analizleri

Site içi kullanıcı hareketleri optimizasyonlar konusunda ipuçları verir. Bu yüzden optimizasyonlar ile kullanıcı analizlerinden baz alınarak yapılır.

 

Dönüşüm

 

 • Diğer pazarlama faaliyetleri ile uyumlu olması verimi ve web sitesine olan geri dönüşümü arttırır.
 • Arama sonuçlarında üst sırada yer almak daha fazla müşterinin markayı tanımasını, güvenmesini ve markanın trafiğine olumlu etki yaratacağından dolayı marka boyutunda yükseliş sağlar
 • Kullanıcının asıl odaklandığı ürünleri ön plana çıkartarak web sitesine olan dönüşümün de yükselişte olması hedeflenir.

 

 

Daha fazla bilgi ve teklif almak için iletişime geçin:

Eren Yalçın;

0544 496 1726

erenyalcin@toxmedia.net