Logo Tasarımı | TOX Media - Tam Hizmet Ajansı

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı Banner

 

Logo Tasarımı Nedir? Şirket Logo Tasarımı Neden Önemlidir?

Logo, kelime ya da kelime gruplarından oluşan, kurumsal olarak her alanda kullanılabilen simgelerdir. Amblem ise sembollerdir. Logo tasarımı ise logonun oluşması için amblem ve logonun iç içe kullanması ile yapılan grafiksel tasarımlar olarak tanımlanmaktadır. Logo tasarımları sadece dijital ortamda değil kara kalem şeklinde de hazırlanabilir.

Profesyonel logo tasarımının amacı kişi ya da işletmenin markalaşmasını sağlamaktır. Bu nedenle logo çalışması firma için oldukça önemlidir. Kurumsal firma logolarınız web sitenizi, kartvizit, katalog, tabela ve reklam kampanyanızı oluştururken ihtiyacınız olacak en önemli unsurdur.

 

Profesyonel Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Logonuz aslında markanızın yüzü olacağı için hazırlanırken çok dikkatli olunması gerekir.

 • Kurumsal kimliğinizin imajına hitap eden grafik ve ögeler kullanılmalıdır.
 • Minimal görseller ve sade fontlar kullanılmalıdır.
 • Logonuz başka bir firmayı çağrıştırmamalıdır.
 • Renklerin bir uyum içinde olması gerekir.
 • En fazla üç renk kullanmalı abartı ve karmaşıklıktan uzak durulması gerekir.
 • Logo hazırlanırken çözünürlüğe dikkat edilmesi gerekir.

 

Profesyonel Logo Tasarımı

 

Kurumsal Logo Neden Önemlidir?

En anlaşılır şekilde dile getirmek gerekirse logonuz sizin ve firmanızın imzasıdır. Bu şekilde düşünüldüğünde logonun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Profesyonel logo yaparak ya da logo yaptırarak kendinizi daha kolay tanıtma imkanı elde etmiş olursunuz. Kurumsal kimlik açısından da oldukça önemli rol oynayan logo tasarımı benzersiz ve akılda kalıcı olmalıdır. Yanlış seçilen ve sürekli değiştirilen logo nedeni ile firmanız zarar görür. Eğer kurumsal bir şirket logosuna sahipseniz markanın büyümesi daha kolay olacaktır.

Logolar da kendi içlerinde ayrılmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse tipografik logolar logo çeşitlerinden bir tanesidir. Sadece bir ya da daha fazla harften oluşan logolar bu gruba girmektedir. Diğer logo türü ise firma hakkında bilgi veren logolardır. Bu logo türüne örnek vermek gerekirse bir şöminecinin logosunda şömine ya da ateş figürüne yer vermesidir. Hem sembollerden oluşan hem de firma hakkında bilgi veren logolar da vardır. Kurumsal logonuza karar verirken yeni imaj yaratabileceğiniz farklı tür logolara yönelmenizi öneririz.

 

Kurumsal Logo Tasarımı

 

Logo Tasarımında Aranan Özellikler Nelerdir?

Bir logonun hem dikkat çekici hem de firmayı tanıtıcı olması gerekir. Bu tarz logoların başarı şansı daha yüksektir. Logo tasarımında olması gereken dört ana başlığı sizler için derledik.

 

Özgünlük

Logonuz ve amblem çalışmanız özgün olmalıdır. Ana hatları ile başka logolara benzememeli. Bir logonun tam anlamı ile özgün olabilmesi için kurumun önemli bir özelliğini yansıtmalı, tekrar edilmemiş olmalı, hedef kitleye hitap etmeli ya da başka bir amblemi hatırlatmamalıdır.

 

Estetiklik

Logo hazırlanırken renk, biçim ve fontlara dikkat edilmesi gerekir. Önemli olan dikkat çekici ama estetik açıdan uyumlu bir logoya sahip olmaktır.

 

Sadelik

Logoda gereksiz ayrıntılara, fazla çizime yer verilmemelidir. Sadeliği ön planda tutarak çok çarpıcı logo tasarımları hazırlatabilirsiniz.

 

Ekonomiklik

Hazırlanan logo her yüzeye ve malzemeye işlenebilir olmalıdır. Logonuz küçültülüp büyütüldüğünde bozulmamalı ve özelliklerini kaybetmemelidir. Vektörel şekilde hazırlanmalıdır.

 

Logo tasarımınızı yaptırmak için artık acele etmelisiniz. Rakipleriniz bu konuda sizden bir adım öne çıkmaya başladı. Sizler için logo ve kurumsal kimlik tasarımları sayesinde rakiplerinizi tekrardan geride bırakacaksınız. TOX Media olarak logo tasarım ve kurumsal kimlik tasarımlarınızı profesyonel olarak yapmaktayız. Yazımızın devamında logo tasarım fiyatları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, aklınıza takılan her konuda bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Logo Tasarımı Konusunda Bilmeniz Gerekenler

 

 1. Youtube logo yapma neden önemlidir?
  Youtube profilinizde yer alan logo aslında sizin ve kanalınızın tanınır hale gelmesine olanak sağlar. Video kanalınız için en uygun logo tasarımını sizler için hazırlıyoruz.

 

 1. Instagram logo yapma neden önemlidir?
  Profesyonel bir logoya sahip olmak instagramda mesajınızı iletmenize yardımcı olur. Paylaştığınız içeriklerin üstünde de kullanabileceğiniz filigranları logonuzdan hazırlatabilirsiniz. Bu sayede marka tutarlılığı ve profesyonellik kazanmış olursunuz.

 

 1. Logo intro yapmak ne demektir?
  Bir videonun başlangıcını oluşturan sahnelerdir. Markanın amblem ve sembolü olan logosuyla birleştirilmesidir.

 

 1. İsim Logosu Ne Demektir?
  İsim logosu isim ve soy isim bilgilerini içeren kişisel logolardır. Sağlanan hizmet hakkında bilgiler verir.

 

 1. Şirket Logosu Yapma
  Logo nedir ve nasıl olmalıdır konusunu ayrıntılı bir şekilde yazımızda anlattık. Şirket logosu yapmak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey sadelik ve dikkat çekiciliktir. Amacını en iyi şekilde yansıtan şirket logoları firmanızın bilinirliliğini arttırırken kurumsal bir hava yakalamanızı sağlar.

 

Logo Tasarımı Hangi Programda Yapılır?

Logo tasarımı yapabilmek için Adobe Illustrator, Corel Draw ve Adobe Photoshop programlarını kullanabilirsiniz. Bu programları sizler için araştırdık:

 

Adobe Illustrator Grafik Tasarım Programı: 1987 yılında Adobe firması tarafından geliştirilmiş Adobe Illustrator Grafik Tasarım Programı bir çok tasarımcı tarafından kullanılan programdır. Bu program vektörel tabanlı çizim yapmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda video programları ile uyumlu şekilde çalışması sizlere artı kazandırır. Hem Windows hem de mac ortamında rahatlıkla kullanılabilen, yennni başlayanlar için bile kolay bir programdır. En eski tasarım programı olarak bilinir. AI, PDF, SVG, EPS ve DWG türlerini destekler.

Corel Draw Grafik Tasarım Programı: 1989 yılında kullanılmaya başlayan Corel Draw logo tasarımı yapmanıza olanak sağlar. Windows ortamında oldukça hızlı çalışan bu uygulama günümüzde de matbaa ve dijital baskı merkezlerinde en sık kullanılan programdır. Sadece Windows için hazırlanmış ilk tasarım programıdır. CDR, PDF, AI ve EPS dosya formatlarını destekler. Aynı firma tarafından Paintshop da hem vektörel hem de pixel tabanlı tasarımlar yapmanıza olanak sağlayan bir programdır.

Adobe Photoshop Grafik Tasarım Programı: Tam anlamıyla vektörel yapıya sahip bir program değildir. Fakat logo tasarımı yapmanız konusunda yardımcı olacak uygulamalardan bir tanesidir. İçerisinde yer alan shape tool ile pixel tabanlı vektörel çalışmalar yapmanız sağlanır. Ayrıca adobe photoshop grafik tasarım programı ileri düzey resim düzenleme özelliğine sahiptir.

 

Ücretsiz Online Destek Alabileceğiniz Grafik Tasarım Programları

Logo tasarımınızı bir ajans tarafından yaptırmak istemiyorsunuz ama tasarım programlarını da kullanmayı bilmiyor musunuz? O zaman bu uygulamalar tam da sizin için. Kurumsal firma logolarını kendi bünyenizde oluşturmak için online logo tasarım programlarından destek alabilirsiniz. Ücretsiz şekilde logo tasarımınızı yapabileceğiniz online grafik tasarım programları şu şekildedir;

 • Logaster
 • Shopify Online Logo Maker
 • Logo Maker Ucraft
 • CraphicSprings Logo Creator
 • Canva ücretsiz kullanıma sahip online grafik tasarım programları arasında sayılabilir.

 

Logo Tasarım Ücretleri

Logo tasarım fiyatları hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulur. Çalışma süresinden istenen ayrıntılara kadar her şey fiyatı etkileyen unsurlardandır. Fiyatı etkileyen en önemli unsur ise emektir. Ücretsiz logo tasarlayan sitelerin içeriği incelendiğinde aslında tek düze ve alakasız seçenekler sunmaktadır. Ve bu içerikler ücretsiz logo yapmak isteyen herkese sunulduğu için logonuz ile farklılık yaratmanız oldukça zorlaşacaktır. Ücretsiz logo hazırlama programlarının tek düze mantıkla çalışmasının nedeni ise kimse büyük uğraşlarla, saatlerce uğraşıp yaptığı çalışmayı ücretsiz olarak sunmak istemez.  Orta seviyeli bir logo yaptırmak için en az 400 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. İstenilen özelliklere, yapıya ve ayrıntılara göre bu fiyat 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

 

 

Daha fazla bilgi ve teklif almak için iletişime geçin:

Serhat Mert

0 506 328 72 97

serhatmert@toxmedia.net